ընդունվել
Armenian
Alternative forms
- ընդունվիլ (əndunvil) (Western Armenian)
Pronunciation
- (Eastern Armenian, standard) IPA(key): [əntʰunˈvel]
- (Western Armenian, standard) IPA(key): [əntʰunˈvel]
Inflection
plain -el conjugation (Eastern Armenian)
| infinitive | ընդունվել (əndunvel) | imperfective converb | ընդունվում (əndunvum) | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| passive | — | simultaneous converb | ընդունվելիս (əndunvelis) | ||||
| causative | — | perfective converb | ընդունվել (əndunvel) | ||||
| aorist stem | ընդունվ- (əndunv-) | future converb I | ընդունվելու (əndunvelu) | ||||
| resultative participle | ընդունված (əndunvac) | future converb II | ընդունվելիք (əndunvelikʿ) | ||||
| subject participle | ընդունվող (əndunvoġ) | connegative converb | ընդունվի (əndunvi) | ||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | ընդունվում եմ (əndunvum em) | ընդունվում ես (əndunvum es) | ընդունվում է (əndunvum ē) | ընդունվում ենք (əndunvum enkʿ) | ընդունվում եք (əndunvum ekʿ) | ընդունվում են (əndunvum en) | |
| past imperfective | ընդունվում էի (əndunvum ēi) | ընդունվում էիր (əndunvum ēir) | ընդունվում էր (əndunvum ēr) | ընդունվում էինք (əndunvum ēinkʿ) | ընդունվում էիք (əndunvum ēikʿ) | ընդունվում էին (əndunvum ēin) | |
| future | ընդունվելու եմ (əndunvelu em) | ընդունվելու ես (əndunvelu es) | ընդունվելու է (əndunvelu ē) | ընդունվելու ենք (əndunvelu enkʿ) | ընդունվելու եք (əndunvelu ekʿ) | ընդունվելու են (əndunvelu en) | |
| past future | ընդունվելու էի (əndunvelu ēi) | ընդունվելու էիր (əndunvelu ēir) | ընդունվելու էր (əndunvelu ēr) | ընդունվելու էինք (əndunvelu ēinkʿ) | ընդունվելու էիք (əndunvelu ēikʿ) | ընդունվելու էին (əndunvelu ēin) | |
| present perfect | ընդունվել եմ (əndunvel em) | ընդունվել ես (əndunvel es) | ընդունվել է (əndunvel ē) | ընդունվել ենք (əndunvel enkʿ) | ընդունվել եք (əndunvel ekʿ) | ընդունվել են (əndunvel en) | |
| pluperfect | ընդունվել էի (əndunvel ēi) | ընդունվել էիր (əndunvel ēir) | ընդունվել էր (əndunvel ēr) | ընդունվել էինք (əndunvel ēinkʿ) | ընդունվել էիք (əndunvel ēikʿ) | ընդունվել էին (əndunvel ēin) | |
| aorist (past perfective) | ընդունվեցի, ընդունվի* (əndunvecʿi, əndunvi*) | ընդունվեցիր, ընդունվիր* (əndunvecʿir, əndunvir*) | ընդունվեց (əndunvecʿ) | ընդունվեցինք, ընդունվինք* (əndunvecʿinkʿ, əndunvinkʿ*) | ընդունվեցիք, ընդունվիք* (əndunvecʿikʿ, əndunvikʿ*) | ընդունվեցին, ընդունվին* (əndunvecʿin, əndunvin*) | |
| subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | ընդունվեմ (əndunvem) | ընդունվես (əndunves) | ընդունվի (əndunvi) | ընդունվենք (əndunvenkʿ) | ընդունվեք (əndunvekʿ) | ընդունվեն (əndunven) | |
| past | ընդունվեի (əndunvei) | ընդունվեիր (əndunveir) | ընդունվեր (əndunver) | ընդունվեինք (əndunveinkʿ) | ընդունվեիք (əndunveikʿ) | ընդունվեին (əndunvein) | |
| conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| future | կընդունվեմ (kəndunvem) | կընդունվես (kəndunves) | կընդունվի (kəndunvi) | կընդունվենք (kəndunvenkʿ) | կընդունվեք (kəndunvekʿ) | կընդունվեն (kəndunven) | |
| past | կընդունվեի (kəndunvei) | կընդունվեիր (kəndunveir) | կընդունվեր (kəndunver) | կընդունվեինք (kəndunveinkʿ) | կընդունվեիք (kəndunveikʿ) | կընդունվեին (kəndunvein) | |
| imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
| — | ընդունվի՛ր, ընդունվի՛* (əndunvír, əndunví*) | — | — | ընդունվե՛ք, ընդունվեցե՛ք** (əndunvékʿ, əndunvecʿékʿ**) | — | ||
| *colloquial **dated | |||||||
plain -el negative conjugation (Eastern Armenian)
| infinitive | չընդունվել (čʿəndunvel) | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| resultative participle | չընդունված (čʿəndunvac) | ||||||
| subject participle | չընդունվող (čʿəndunvoġ) | ||||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | չեմ ընդունվում (čʿem əndunvum) | չես ընդունվում (čʿes əndunvum) | չի ընդունվում (čʿi əndunvum) | չենք ընդունվում (čʿenkʿ əndunvum) | չեք ընդունվում (čʿekʿ əndunvum) | չեն ընդունվում (čʿen əndunvum) | |
| past imperfective | չէի ընդունվում (čʿēi əndunvum) | չէիր ընդունվում (čʿēir əndunvum) | չէր ընդունվում (čʿēr əndunvum) | չէինք ընդունվում (čʿēinkʿ əndunvum) | չէիք ընդունվում (čʿēikʿ əndunvum) | չէին ընդունվում (čʿēin əndunvum) | |
| future | չեմ ընդունվելու (čʿem əndunvelu) | չես ընդունվելու (čʿes əndunvelu) | չի ընդունվելու (čʿi əndunvelu) | չենք ընդունվելու (čʿenkʿ əndunvelu) | չեք ընդունվելու (čʿekʿ əndunvelu) | չեն ընդունվելու (čʿen əndunvelu) | |
| past future | չէի ընդունվելու (čʿēi əndunvelu) | չէիր ընդունվելու (čʿēir əndunvelu) | չէր ընդունվելու (čʿēr əndunvelu) | չէինք ընդունվելու (čʿēinkʿ əndunvelu) | չէիք ընդունվելու (čʿēikʿ əndunvelu) | չէին ընդունվելու (čʿēin əndunvelu) | |
| present perfect | չեմ ընդունվել (čʿem əndunvel) | չես ընդունվել (čʿes əndunvel) | չի ընդունվել (čʿi əndunvel) | չենք ընդունվել (čʿenkʿ əndunvel) | չեք ընդունվել (čʿekʿ əndunvel) | չեն ընդունվել (čʿen əndunvel) | |
| pluperfect | չէի ընդունվել (čʿēi əndunvel) | չէիր ընդունվել (čʿēir əndunvel) | չէր ընդունվել (čʿēr əndunvel) | չէինք ընդունվել (čʿēinkʿ əndunvel) | չէիք ընդունվել (čʿēikʿ əndunvel) | չէին ընդունվել (čʿēin əndunvel) | |
| aorist (past perfective) | չընդունվեցի, չընդունվի* (čʿəndunvecʿi, čʿəndunvi*) | չընդունվեցիր, չընդունվիր* (čʿəndunvecʿir, čʿəndunvir*) | չընդունվեց (čʿəndunvecʿ) | չընդունվեցինք, չընդունվինք* (čʿəndunvecʿinkʿ, čʿəndunvinkʿ*) | չընդունվեցիք, չընդունվիք* (čʿəndunvecʿikʿ, čʿəndunvikʿ*) | չընդունվեցին, չընդունվին* (čʿəndunvecʿin, čʿəndunvin*) | |
| subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | չընդունվեմ (čʿəndunvem) | չընդունվես (čʿəndunves) | չընդունվի (čʿəndunvi) | չընդունվենք (čʿəndunvenkʿ) | չընդունվեք (čʿəndunvekʿ) | չընդունվեն (čʿəndunven) | |
| past | չընդունվեի (čʿəndunvei) | չընդունվեիր (čʿəndunveir) | չընդունվեր (čʿəndunver) | չընդունվեինք (čʿəndunveinkʿ) | չընդունվեիք (čʿəndunveikʿ) | չընդունվեին (čʿəndunvein) | |
| conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| future | չեմ ընդունվի (čʿem əndunvi) | չես ընդունվի (čʿes əndunvi) | չի ընդունվի (čʿi əndunvi) | չենք ընդունվի (čʿenkʿ əndunvi) | չեք ընդունվի (čʿekʿ əndunvi) | չեն ընդունվի (čʿen əndunvi) | |
| past | չէի ընդունվի (čʿēi əndunvi) | չէիր ընդունվի (čʿēir əndunvi) | չէր ընդունվի (čʿēr əndunvi) | չէինք ընդունվի (čʿēinkʿ əndunvi) | չէիք ընդունվի (čʿēikʿ əndunvi) | չէին ընդունվի (čʿēin əndunvi) | |
| imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
| — | մի՛ ընդունվիր, մի՛ ընդունվի* (mí əndunvir, mí əndunvi*) | — | — | մի՛ ընդունվեք, մի՛ ընդունվեցեք** (mí əndunvekʿ, mí əndunvecʿekʿ**) | — | ||
| *colloquial **dated | |||||||
declension of the nominalized infinitive, u-type, inanimate (Eastern Armenian)
| singular (singulare tantum) | ||||
|---|---|---|---|---|
| nominative | ընդունվել (əndunvel) | |||
| dative | ընդունվելու (əndunvelu) | |||
| ablative | ընդունվելուց (əndunvelucʿ) | |||
| instrumental | ընդունվելով (əndunvelov) | |||
| locative | ընդունվելում (əndunvelum) | |||
| definite forms | ||||
| nominative | ընդունվելը/ընդունվելն (əndunvelə/əndunveln) | |||
| dative | ընդունվելուն (əndunvelun) | |||
| 1st person possessive forms (my) | ||||
| nominative | ընդունվելս (əndunvels) | |||
| dative | ընդունվելուս (əndunvelus) | |||
| ablative | ընդունվելուցս (əndunvelucʿs) | |||
| instrumental | ընդունվելովս (əndunvelovs) | |||
| locative | ընդունվելումս (əndunvelums) | |||
| 2nd person possessive forms (your) | ||||
| nominative | ընդունվելդ (əndunveld) | |||
| dative | ընդունվելուդ (əndunvelud) | |||
| ablative | ընդունվելուցդ (əndunvelucʿd) | |||
| instrumental | ընդունվելովդ (əndunvelovd) | |||
| locative | ընդունվելումդ (əndunvelumd) | |||
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.