կառուցվել
Armenian
Alternative forms
- կառուցուել (kaṙucʿuel), կառուցւել (kaṙucʿwel) — traditional orthography spelling
Pronunciation
- (Eastern Armenian, standard) IPA(key): [kɑrut͡sʰˈvel]
- (Western Armenian, standard) IPA(key): [ɡɑɾut͡sʰˈvel]
Inflection
plain -el conjugation (Eastern Armenian)
| infinitive | կառուցվել (kaṙucʿvel) | imperfective converb | կառուցվում (kaṙucʿvum) | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| passive | — | simultaneous converb | կառուցվելիս (kaṙucʿvelis) | ||||
| causative | — | perfective converb | կառուցվել (kaṙucʿvel) | ||||
| aorist stem | կառուցվ- (kaṙucʿv-) | future converb I | կառուցվելու (kaṙucʿvelu) | ||||
| resultative participle | կառուցված (kaṙucʿvac) | future converb II | կառուցվելիք (kaṙucʿvelikʿ) | ||||
| subject participle | կառուցվող (kaṙucʿvoġ) | connegative converb | կառուցվի (kaṙucʿvi) | ||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | կառուցվում եմ (kaṙucʿvum em) | կառուցվում ես (kaṙucʿvum es) | կառուցվում է (kaṙucʿvum ē) | կառուցվում ենք (kaṙucʿvum enkʿ) | կառուցվում եք (kaṙucʿvum ekʿ) | կառուցվում են (kaṙucʿvum en) | |
| past imperfective | կառուցվում էի (kaṙucʿvum ēi) | կառուցվում էիր (kaṙucʿvum ēir) | կառուցվում էր (kaṙucʿvum ēr) | կառուցվում էինք (kaṙucʿvum ēinkʿ) | կառուցվում էիք (kaṙucʿvum ēikʿ) | կառուցվում էին (kaṙucʿvum ēin) | |
| future | կառուցվելու եմ (kaṙucʿvelu em) | կառուցվելու ես (kaṙucʿvelu es) | կառուցվելու է (kaṙucʿvelu ē) | կառուցվելու ենք (kaṙucʿvelu enkʿ) | կառուցվելու եք (kaṙucʿvelu ekʿ) | կառուցվելու են (kaṙucʿvelu en) | |
| past future | կառուցվելու էի (kaṙucʿvelu ēi) | կառուցվելու էիր (kaṙucʿvelu ēir) | կառուցվելու էր (kaṙucʿvelu ēr) | կառուցվելու էինք (kaṙucʿvelu ēinkʿ) | կառուցվելու էիք (kaṙucʿvelu ēikʿ) | կառուցվելու էին (kaṙucʿvelu ēin) | |
| present perfect | կառուցվել եմ (kaṙucʿvel em) | կառուցվել ես (kaṙucʿvel es) | կառուցվել է (kaṙucʿvel ē) | կառուցվել ենք (kaṙucʿvel enkʿ) | կառուցվել եք (kaṙucʿvel ekʿ) | կառուցվել են (kaṙucʿvel en) | |
| pluperfect | կառուցվել էի (kaṙucʿvel ēi) | կառուցվել էիր (kaṙucʿvel ēir) | կառուցվել էր (kaṙucʿvel ēr) | կառուցվել էինք (kaṙucʿvel ēinkʿ) | կառուցվել էիք (kaṙucʿvel ēikʿ) | կառուցվել էին (kaṙucʿvel ēin) | |
| aorist (past perfective) | կառուցվեցի, կառուցվի* (kaṙucʿvecʿi, kaṙucʿvi*) | կառուցվեցիր, կառուցվիր* (kaṙucʿvecʿir, kaṙucʿvir*) | կառուցվեց (kaṙucʿvecʿ) | կառուցվեցինք, կառուցվինք* (kaṙucʿvecʿinkʿ, kaṙucʿvinkʿ*) | կառուցվեցիք, կառուցվիք* (kaṙucʿvecʿikʿ, kaṙucʿvikʿ*) | կառուցվեցին, կառուցվին* (kaṙucʿvecʿin, kaṙucʿvin*) | |
| subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | կառուցվեմ (kaṙucʿvem) | կառուցվես (kaṙucʿves) | կառուցվի (kaṙucʿvi) | կառուցվենք (kaṙucʿvenkʿ) | կառուցվեք (kaṙucʿvekʿ) | կառուցվեն (kaṙucʿven) | |
| past | կառուցվեի (kaṙucʿvei) | կառուցվեիր (kaṙucʿveir) | կառուցվեր (kaṙucʿver) | կառուցվեինք (kaṙucʿveinkʿ) | կառուցվեիք (kaṙucʿveikʿ) | կառուցվեին (kaṙucʿvein) | |
| conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| future | կկառուցվեմ (kkaṙucʿvem) | կկառուցվես (kkaṙucʿves) | կկառուցվի (kkaṙucʿvi) | կկառուցվենք (kkaṙucʿvenkʿ) | կկառուցվեք (kkaṙucʿvekʿ) | կկառուցվեն (kkaṙucʿven) | |
| past | կկառուցվեի (kkaṙucʿvei) | կկառուցվեիր (kkaṙucʿveir) | կկառուցվեր (kkaṙucʿver) | կկառուցվեինք (kkaṙucʿveinkʿ) | կկառուցվեիք (kkaṙucʿveikʿ) | կկառուցվեին (kkaṙucʿvein) | |
| imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
| — | կառուցվի՛ր, կառուցվի՛* (kaṙucʿvír, kaṙucʿví*) | — | — | կառուցվե՛ք, կառուցվեցե՛ք** (kaṙucʿvékʿ, kaṙucʿvecʿékʿ**) | — | ||
| *colloquial **dated | |||||||
plain -el negative conjugation (Eastern Armenian)
| infinitive | չկառուցվել (čʿkaṙucʿvel) | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| resultative participle | չկառուցված (čʿkaṙucʿvac) | ||||||
| subject participle | չկառուցվող (čʿkaṙucʿvoġ) | ||||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | չեմ կառուցվում (čʿem kaṙucʿvum) | չես կառուցվում (čʿes kaṙucʿvum) | չի կառուցվում (čʿi kaṙucʿvum) | չենք կառուցվում (čʿenkʿ kaṙucʿvum) | չեք կառուցվում (čʿekʿ kaṙucʿvum) | չեն կառուցվում (čʿen kaṙucʿvum) | |
| past imperfective | չէի կառուցվում (čʿēi kaṙucʿvum) | չէիր կառուցվում (čʿēir kaṙucʿvum) | չէր կառուցվում (čʿēr kaṙucʿvum) | չէինք կառուցվում (čʿēinkʿ kaṙucʿvum) | չէիք կառուցվում (čʿēikʿ kaṙucʿvum) | չէին կառուցվում (čʿēin kaṙucʿvum) | |
| future | չեմ կառուցվելու (čʿem kaṙucʿvelu) | չես կառուցվելու (čʿes kaṙucʿvelu) | չի կառուցվելու (čʿi kaṙucʿvelu) | չենք կառուցվելու (čʿenkʿ kaṙucʿvelu) | չեք կառուցվելու (čʿekʿ kaṙucʿvelu) | չեն կառուցվելու (čʿen kaṙucʿvelu) | |
| past future | չէի կառուցվելու (čʿēi kaṙucʿvelu) | չէիր կառուցվելու (čʿēir kaṙucʿvelu) | չէր կառուցվելու (čʿēr kaṙucʿvelu) | չէինք կառուցվելու (čʿēinkʿ kaṙucʿvelu) | չէիք կառուցվելու (čʿēikʿ kaṙucʿvelu) | չէին կառուցվելու (čʿēin kaṙucʿvelu) | |
| present perfect | չեմ կառուցվել (čʿem kaṙucʿvel) | չես կառուցվել (čʿes kaṙucʿvel) | չի կառուցվել (čʿi kaṙucʿvel) | չենք կառուցվել (čʿenkʿ kaṙucʿvel) | չեք կառուցվել (čʿekʿ kaṙucʿvel) | չեն կառուցվել (čʿen kaṙucʿvel) | |
| pluperfect | չէի կառուցվել (čʿēi kaṙucʿvel) | չէիր կառուցվել (čʿēir kaṙucʿvel) | չէր կառուցվել (čʿēr kaṙucʿvel) | չէինք կառուցվել (čʿēinkʿ kaṙucʿvel) | չէիք կառուցվել (čʿēikʿ kaṙucʿvel) | չէին կառուցվել (čʿēin kaṙucʿvel) | |
| aorist (past perfective) | չկառուցվեցի, չկառուցվի* (čʿkaṙucʿvecʿi, čʿkaṙucʿvi*) | չկառուցվեցիր, չկառուցվիր* (čʿkaṙucʿvecʿir, čʿkaṙucʿvir*) | չկառուցվեց (čʿkaṙucʿvecʿ) | չկառուցվեցինք, չկառուցվինք* (čʿkaṙucʿvecʿinkʿ, čʿkaṙucʿvinkʿ*) | չկառուցվեցիք, չկառուցվիք* (čʿkaṙucʿvecʿikʿ, čʿkaṙucʿvikʿ*) | չկառուցվեցին, չկառուցվին* (čʿkaṙucʿvecʿin, čʿkaṙucʿvin*) | |
| subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | չկառուցվեմ (čʿkaṙucʿvem) | չկառուցվես (čʿkaṙucʿves) | չկառուցվի (čʿkaṙucʿvi) | չկառուցվենք (čʿkaṙucʿvenkʿ) | չկառուցվեք (čʿkaṙucʿvekʿ) | չկառուցվեն (čʿkaṙucʿven) | |
| past | չկառուցվեի (čʿkaṙucʿvei) | չկառուցվեիր (čʿkaṙucʿveir) | չկառուցվեր (čʿkaṙucʿver) | չկառուցվեինք (čʿkaṙucʿveinkʿ) | չկառուցվեիք (čʿkaṙucʿveikʿ) | չկառուցվեին (čʿkaṙucʿvein) | |
| conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| future | չեմ կառուցվի (čʿem kaṙucʿvi) | չես կառուցվի (čʿes kaṙucʿvi) | չի կառուցվի (čʿi kaṙucʿvi) | չենք կառուցվի (čʿenkʿ kaṙucʿvi) | չեք կառուցվի (čʿekʿ kaṙucʿvi) | չեն կառուցվի (čʿen kaṙucʿvi) | |
| past | չէի կառուցվի (čʿēi kaṙucʿvi) | չէիր կառուցվի (čʿēir kaṙucʿvi) | չէր կառուցվի (čʿēr kaṙucʿvi) | չէինք կառուցվի (čʿēinkʿ kaṙucʿvi) | չէիք կառուցվի (čʿēikʿ kaṙucʿvi) | չէին կառուցվի (čʿēin kaṙucʿvi) | |
| imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
| — | մի՛ կառուցվիր, մի՛ կառուցվի* (mí kaṙucʿvir, mí kaṙucʿvi*) | — | — | մի՛ կառուցվեք, մի՛ կառուցվեցեք** (mí kaṙucʿvekʿ, mí kaṙucʿvecʿekʿ**) | — | ||
| *colloquial **dated | |||||||
declension of the nominalized infinitive, u-type, inanimate (Eastern Armenian)
| singular (singulare tantum) | ||||
|---|---|---|---|---|
| nominative | կառուցվել (kaṙucʿvel) | |||
| dative | կառուցվելու (kaṙucʿvelu) | |||
| ablative | կառուցվելուց (kaṙucʿvelucʿ) | |||
| instrumental | կառուցվելով (kaṙucʿvelov) | |||
| locative | կառուցվելում (kaṙucʿvelum) | |||
| definite forms | ||||
| nominative | կառուցվելը/կառուցվելն (kaṙucʿvelə/kaṙucʿveln) | |||
| dative | կառուցվելուն (kaṙucʿvelun) | |||
| 1st person possessive forms (my) | ||||
| nominative | կառուցվելս (kaṙucʿvels) | |||
| dative | կառուցվելուս (kaṙucʿvelus) | |||
| ablative | կառուցվելուցս (kaṙucʿvelucʿs) | |||
| instrumental | կառուցվելովս (kaṙucʿvelovs) | |||
| locative | կառուցվելումս (kaṙucʿvelums) | |||
| 2nd person possessive forms (your) | ||||
| nominative | կառուցվելդ (kaṙucʿveld) | |||
| dative | կառուցվելուդ (kaṙucʿvelud) | |||
| ablative | կառուցվելուցդ (kaṙucʿvelucʿd) | |||
| instrumental | կառուցվելովդ (kaṙucʿvelovd) | |||
| locative | կառուցվելումդ (kaṙucʿvelumd) | |||
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.