հորինվել
Armenian
Alternative forms
- յօրինուել (yōrinuel), յօրինւել (yōrinwel) — traditional orthography spelling
Pronunciation
- (Eastern Armenian, standard) IPA(key): [hoɾinˈvel]
- (Western Armenian, standard) IPA(key): [hoɾinˈvel]
Inflection
plain -el conjugation (Eastern Armenian)
| infinitive | հորինվել (horinvel) | imperfective converb | հորինվում (horinvum) | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| passive | — | simultaneous converb | հորինվելիս (horinvelis) | ||||
| causative | — | perfective converb | հորինվել (horinvel) | ||||
| aorist stem | հորինվ- (horinv-) | future converb I | հորինվելու (horinvelu) | ||||
| resultative participle | հորինված (horinvac) | future converb II | հորինվելիք (horinvelikʿ) | ||||
| subject participle | հորինվող (horinvoġ) | connegative converb | հորինվի (horinvi) | ||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | հորինվում եմ (horinvum em) | հորինվում ես (horinvum es) | հորինվում է (horinvum ē) | հորինվում ենք (horinvum enkʿ) | հորինվում եք (horinvum ekʿ) | հորինվում են (horinvum en) | |
| past imperfective | հորինվում էի (horinvum ēi) | հորինվում էիր (horinvum ēir) | հորինվում էր (horinvum ēr) | հորինվում էինք (horinvum ēinkʿ) | հորինվում էիք (horinvum ēikʿ) | հորինվում էին (horinvum ēin) | |
| future | հորինվելու եմ (horinvelu em) | հորինվելու ես (horinvelu es) | հորինվելու է (horinvelu ē) | հորինվելու ենք (horinvelu enkʿ) | հորինվելու եք (horinvelu ekʿ) | հորինվելու են (horinvelu en) | |
| past future | հորինվելու էի (horinvelu ēi) | հորինվելու էիր (horinvelu ēir) | հորինվելու էր (horinvelu ēr) | հորինվելու էինք (horinvelu ēinkʿ) | հորինվելու էիք (horinvelu ēikʿ) | հորինվելու էին (horinvelu ēin) | |
| present perfect | հորինվել եմ (horinvel em) | հորինվել ես (horinvel es) | հորինվել է (horinvel ē) | հորինվել ենք (horinvel enkʿ) | հորինվել եք (horinvel ekʿ) | հորինվել են (horinvel en) | |
| pluperfect | հորինվել էի (horinvel ēi) | հորինվել էիր (horinvel ēir) | հորինվել էր (horinvel ēr) | հորինվել էինք (horinvel ēinkʿ) | հորինվել էիք (horinvel ēikʿ) | հորինվել էին (horinvel ēin) | |
| aorist (past perfective) | հորինվեցի, հորինվի* (horinvecʿi, horinvi*) | հորինվեցիր, հորինվիր* (horinvecʿir, horinvir*) | հորինվեց (horinvecʿ) | հորինվեցինք, հորինվինք* (horinvecʿinkʿ, horinvinkʿ*) | հորինվեցիք, հորինվիք* (horinvecʿikʿ, horinvikʿ*) | հորինվեցին, հորինվին* (horinvecʿin, horinvin*) | |
| subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | հորինվեմ (horinvem) | հորինվես (horinves) | հորինվի (horinvi) | հորինվենք (horinvenkʿ) | հորինվեք (horinvekʿ) | հորինվեն (horinven) | |
| past | հորինվեի (horinvei) | հորինվեիր (horinveir) | հորինվեր (horinver) | հորինվեինք (horinveinkʿ) | հորինվեիք (horinveikʿ) | հորինվեին (horinvein) | |
| conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| future | կհորինվեմ (khorinvem) | կհորինվես (khorinves) | կհորինվի (khorinvi) | կհորինվենք (khorinvenkʿ) | կհորինվեք (khorinvekʿ) | կհորինվեն (khorinven) | |
| past | կհորինվեի (khorinvei) | կհորինվեիր (khorinveir) | կհորինվեր (khorinver) | կհորինվեինք (khorinveinkʿ) | կհորինվեիք (khorinveikʿ) | կհորինվեին (khorinvein) | |
| imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
| — | հորինվի՛ր, հորինվի՛* (horinvír, horinví*) | — | — | հորինվե՛ք, հորինվեցե՛ք** (horinvékʿ, horinvecʿékʿ**) | — | ||
| *colloquial **dated | |||||||
plain -el negative conjugation (Eastern Armenian)
| infinitive | չհորինվել (čʿhorinvel) | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| resultative participle | չհորինված (čʿhorinvac) | ||||||
| subject participle | չհորինվող (čʿhorinvoġ) | ||||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | չեմ հորինվում (čʿem horinvum) | չես հորինվում (čʿes horinvum) | չի հորինվում (čʿi horinvum) | չենք հորինվում (čʿenkʿ horinvum) | չեք հորինվում (čʿekʿ horinvum) | չեն հորինվում (čʿen horinvum) | |
| past imperfective | չէի հորինվում (čʿēi horinvum) | չէիր հորինվում (čʿēir horinvum) | չէր հորինվում (čʿēr horinvum) | չէինք հորինվում (čʿēinkʿ horinvum) | չէիք հորինվում (čʿēikʿ horinvum) | չէին հորինվում (čʿēin horinvum) | |
| future | չեմ հորինվելու (čʿem horinvelu) | չես հորինվելու (čʿes horinvelu) | չի հորինվելու (čʿi horinvelu) | չենք հորինվելու (čʿenkʿ horinvelu) | չեք հորինվելու (čʿekʿ horinvelu) | չեն հորինվելու (čʿen horinvelu) | |
| past future | չէի հորինվելու (čʿēi horinvelu) | չէիր հորինվելու (čʿēir horinvelu) | չէր հորինվելու (čʿēr horinvelu) | չէինք հորինվելու (čʿēinkʿ horinvelu) | չէիք հորինվելու (čʿēikʿ horinvelu) | չէին հորինվելու (čʿēin horinvelu) | |
| present perfect | չեմ հորինվել (čʿem horinvel) | չես հորինվել (čʿes horinvel) | չի հորինվել (čʿi horinvel) | չենք հորինվել (čʿenkʿ horinvel) | չեք հորինվել (čʿekʿ horinvel) | չեն հորինվել (čʿen horinvel) | |
| pluperfect | չէի հորինվել (čʿēi horinvel) | չէիր հորինվել (čʿēir horinvel) | չէր հորինվել (čʿēr horinvel) | չէինք հորինվել (čʿēinkʿ horinvel) | չէիք հորինվել (čʿēikʿ horinvel) | չէին հորինվել (čʿēin horinvel) | |
| aorist (past perfective) | չհորինվեցի, չհորինվի* (čʿhorinvecʿi, čʿhorinvi*) | չհորինվեցիր, չհորինվիր* (čʿhorinvecʿir, čʿhorinvir*) | չհորինվեց (čʿhorinvecʿ) | չհորինվեցինք, չհորինվինք* (čʿhorinvecʿinkʿ, čʿhorinvinkʿ*) | չհորինվեցիք, չհորինվիք* (čʿhorinvecʿikʿ, čʿhorinvikʿ*) | չհորինվեցին, չհորինվին* (čʿhorinvecʿin, čʿhorinvin*) | |
| subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | չհորինվեմ (čʿhorinvem) | չհորինվես (čʿhorinves) | չհորինվի (čʿhorinvi) | չհորինվենք (čʿhorinvenkʿ) | չհորինվեք (čʿhorinvekʿ) | չհորինվեն (čʿhorinven) | |
| past | չհորինվեի (čʿhorinvei) | չհորինվեիր (čʿhorinveir) | չհորինվեր (čʿhorinver) | չհորինվեինք (čʿhorinveinkʿ) | չհորինվեիք (čʿhorinveikʿ) | չհորինվեին (čʿhorinvein) | |
| conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| future | չեմ հորինվի (čʿem horinvi) | չես հորինվի (čʿes horinvi) | չի հորինվի (čʿi horinvi) | չենք հորինվի (čʿenkʿ horinvi) | չեք հորինվի (čʿekʿ horinvi) | չեն հորինվի (čʿen horinvi) | |
| past | չէի հորինվի (čʿēi horinvi) | չէիր հորինվի (čʿēir horinvi) | չէր հորինվի (čʿēr horinvi) | չէինք հորինվի (čʿēinkʿ horinvi) | չէիք հորինվի (čʿēikʿ horinvi) | չէին հորինվի (čʿēin horinvi) | |
| imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
| — | մի՛ հորինվիր, մի՛ հորինվի* (mí horinvir, mí horinvi*) | — | — | մի՛ հորինվեք, մի՛ հորինվեցեք** (mí horinvekʿ, mí horinvecʿekʿ**) | — | ||
| *colloquial **dated | |||||||
declension of the nominalized infinitive, u-type, inanimate (Eastern Armenian)
| singular (singulare tantum) | ||||
|---|---|---|---|---|
| nominative | հորինվել (horinvel) | |||
| dative | հորինվելու (horinvelu) | |||
| ablative | հորինվելուց (horinvelucʿ) | |||
| instrumental | հորինվելով (horinvelov) | |||
| locative | հորինվելում (horinvelum) | |||
| definite forms | ||||
| nominative | հորինվելը/հորինվելն (horinvelə/horinveln) | |||
| dative | հորինվելուն (horinvelun) | |||
| 1st person possessive forms (my) | ||||
| nominative | հորինվելս (horinvels) | |||
| dative | հորինվելուս (horinvelus) | |||
| ablative | հորինվելուցս (horinvelucʿs) | |||
| instrumental | հորինվելովս (horinvelovs) | |||
| locative | հորինվելումս (horinvelums) | |||
| 2nd person possessive forms (your) | ||||
| nominative | հորինվելդ (horinveld) | |||
| dative | հորինվելուդ (horinvelud) | |||
| ablative | հորինվելուցդ (horinvelucʿd) | |||
| instrumental | հորինվելովդ (horinvelovd) | |||
| locative | հորինվելումդ (horinvelumd) | |||
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.