ուղեկցվել
Armenian
Alternative forms
- ուղեկցուել (uġekcʿuel), ուղեկցւել (uġekcʿwel) — traditional orthography spelling
Pronunciation
- (Eastern Armenian, standard) IPA(key): [uʁekt͡sʰˈvel]
- (Western Armenian, standard) IPA(key): [uʁekʰt͡sʰˈvel]
Inflection
plain -el conjugation (Eastern Armenian)
| infinitive | ուղեկցվել (uġekcʿvel) | imperfective converb | ուղեկցվում (uġekcʿvum) | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| passive | — | simultaneous converb | ուղեկցվելիս (uġekcʿvelis) | ||||
| causative | — | perfective converb | ուղեկցվել (uġekcʿvel) | ||||
| aorist stem | ուղեկցվ- (uġekcʿv-) | future converb I | ուղեկցվելու (uġekcʿvelu) | ||||
| resultative participle | ուղեկցված (uġekcʿvac) | future converb II | ուղեկցվելիք (uġekcʿvelikʿ) | ||||
| subject participle | ուղեկցվող (uġekcʿvoġ) | connegative converb | ուղեկցվի (uġekcʿvi) | ||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | ուղեկցվում եմ (uġekcʿvum em) | ուղեկցվում ես (uġekcʿvum es) | ուղեկցվում է (uġekcʿvum ē) | ուղեկցվում ենք (uġekcʿvum enkʿ) | ուղեկցվում եք (uġekcʿvum ekʿ) | ուղեկցվում են (uġekcʿvum en) | |
| past imperfective | ուղեկցվում էի (uġekcʿvum ēi) | ուղեկցվում էիր (uġekcʿvum ēir) | ուղեկցվում էր (uġekcʿvum ēr) | ուղեկցվում էինք (uġekcʿvum ēinkʿ) | ուղեկցվում էիք (uġekcʿvum ēikʿ) | ուղեկցվում էին (uġekcʿvum ēin) | |
| future | ուղեկցվելու եմ (uġekcʿvelu em) | ուղեկցվելու ես (uġekcʿvelu es) | ուղեկցվելու է (uġekcʿvelu ē) | ուղեկցվելու ենք (uġekcʿvelu enkʿ) | ուղեկցվելու եք (uġekcʿvelu ekʿ) | ուղեկցվելու են (uġekcʿvelu en) | |
| past future | ուղեկցվելու էի (uġekcʿvelu ēi) | ուղեկցվելու էիր (uġekcʿvelu ēir) | ուղեկցվելու էր (uġekcʿvelu ēr) | ուղեկցվելու էինք (uġekcʿvelu ēinkʿ) | ուղեկցվելու էիք (uġekcʿvelu ēikʿ) | ուղեկցվելու էին (uġekcʿvelu ēin) | |
| present perfect | ուղեկցվել եմ (uġekcʿvel em) | ուղեկցվել ես (uġekcʿvel es) | ուղեկցվել է (uġekcʿvel ē) | ուղեկցվել ենք (uġekcʿvel enkʿ) | ուղեկցվել եք (uġekcʿvel ekʿ) | ուղեկցվել են (uġekcʿvel en) | |
| pluperfect | ուղեկցվել էի (uġekcʿvel ēi) | ուղեկցվել էիր (uġekcʿvel ēir) | ուղեկցվել էր (uġekcʿvel ēr) | ուղեկցվել էինք (uġekcʿvel ēinkʿ) | ուղեկցվել էիք (uġekcʿvel ēikʿ) | ուղեկցվել էին (uġekcʿvel ēin) | |
| aorist (past perfective) | ուղեկցվեցի, ուղեկցվի* (uġekcʿvecʿi, uġekcʿvi*) | ուղեկցվեցիր, ուղեկցվիր* (uġekcʿvecʿir, uġekcʿvir*) | ուղեկցվեց (uġekcʿvecʿ) | ուղեկցվեցինք, ուղեկցվինք* (uġekcʿvecʿinkʿ, uġekcʿvinkʿ*) | ուղեկցվեցիք, ուղեկցվիք* (uġekcʿvecʿikʿ, uġekcʿvikʿ*) | ուղեկցվեցին, ուղեկցվին* (uġekcʿvecʿin, uġekcʿvin*) | |
| subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | ուղեկցվեմ (uġekcʿvem) | ուղեկցվես (uġekcʿves) | ուղեկցվի (uġekcʿvi) | ուղեկցվենք (uġekcʿvenkʿ) | ուղեկցվեք (uġekcʿvekʿ) | ուղեկցվեն (uġekcʿven) | |
| past | ուղեկցվեի (uġekcʿvei) | ուղեկցվեիր (uġekcʿveir) | ուղեկցվեր (uġekcʿver) | ուղեկցվեինք (uġekcʿveinkʿ) | ուղեկցվեիք (uġekcʿveikʿ) | ուղեկցվեին (uġekcʿvein) | |
| conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| future | կուղեկցվեմ (kuġekcʿvem) | կուղեկցվես (kuġekcʿves) | կուղեկցվի (kuġekcʿvi) | կուղեկցվենք (kuġekcʿvenkʿ) | կուղեկցվեք (kuġekcʿvekʿ) | կուղեկցվեն (kuġekcʿven) | |
| past | կուղեկցվեի (kuġekcʿvei) | կուղեկցվեիր (kuġekcʿveir) | կուղեկցվեր (kuġekcʿver) | կուղեկցվեինք (kuġekcʿveinkʿ) | կուղեկցվեիք (kuġekcʿveikʿ) | կուղեկցվեին (kuġekcʿvein) | |
| imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
| — | ուղեկցվի՛ր, ուղեկցվի՛* (uġekcʿvír, uġekcʿví*) | — | — | ուղեկցվե՛ք, ուղեկցվեցե՛ք** (uġekcʿvékʿ, uġekcʿvecʿékʿ**) | — | ||
| *colloquial **dated | |||||||
plain -el negative conjugation (Eastern Armenian)
| infinitive | չուղեկցվել (čʿuġekcʿvel) | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| resultative participle | չուղեկցված (čʿuġekcʿvac) | ||||||
| subject participle | չուղեկցվող (čʿuġekcʿvoġ) | ||||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | չեմ ուղեկցվում (čʿem uġekcʿvum) | չես ուղեկցվում (čʿes uġekcʿvum) | չի ուղեկցվում (čʿi uġekcʿvum) | չենք ուղեկցվում (čʿenkʿ uġekcʿvum) | չեք ուղեկցվում (čʿekʿ uġekcʿvum) | չեն ուղեկցվում (čʿen uġekcʿvum) | |
| past imperfective | չէի ուղեկցվում (čʿēi uġekcʿvum) | չէիր ուղեկցվում (čʿēir uġekcʿvum) | չէր ուղեկցվում (čʿēr uġekcʿvum) | չէինք ուղեկցվում (čʿēinkʿ uġekcʿvum) | չէիք ուղեկցվում (čʿēikʿ uġekcʿvum) | չէին ուղեկցվում (čʿēin uġekcʿvum) | |
| future | չեմ ուղեկցվելու (čʿem uġekcʿvelu) | չես ուղեկցվելու (čʿes uġekcʿvelu) | չի ուղեկցվելու (čʿi uġekcʿvelu) | չենք ուղեկցվելու (čʿenkʿ uġekcʿvelu) | չեք ուղեկցվելու (čʿekʿ uġekcʿvelu) | չեն ուղեկցվելու (čʿen uġekcʿvelu) | |
| past future | չէի ուղեկցվելու (čʿēi uġekcʿvelu) | չէիր ուղեկցվելու (čʿēir uġekcʿvelu) | չէր ուղեկցվելու (čʿēr uġekcʿvelu) | չէինք ուղեկցվելու (čʿēinkʿ uġekcʿvelu) | չէիք ուղեկցվելու (čʿēikʿ uġekcʿvelu) | չէին ուղեկցվելու (čʿēin uġekcʿvelu) | |
| present perfect | չեմ ուղեկցվել (čʿem uġekcʿvel) | չես ուղեկցվել (čʿes uġekcʿvel) | չի ուղեկցվել (čʿi uġekcʿvel) | չենք ուղեկցվել (čʿenkʿ uġekcʿvel) | չեք ուղեկցվել (čʿekʿ uġekcʿvel) | չեն ուղեկցվել (čʿen uġekcʿvel) | |
| pluperfect | չէի ուղեկցվել (čʿēi uġekcʿvel) | չէիր ուղեկցվել (čʿēir uġekcʿvel) | չէր ուղեկցվել (čʿēr uġekcʿvel) | չէինք ուղեկցվել (čʿēinkʿ uġekcʿvel) | չէիք ուղեկցվել (čʿēikʿ uġekcʿvel) | չէին ուղեկցվել (čʿēin uġekcʿvel) | |
| aorist (past perfective) | չուղեկցվեցի, չուղեկցվի* (čʿuġekcʿvecʿi, čʿuġekcʿvi*) | չուղեկցվեցիր, չուղեկցվիր* (čʿuġekcʿvecʿir, čʿuġekcʿvir*) | չուղեկցվեց (čʿuġekcʿvecʿ) | չուղեկցվեցինք, չուղեկցվինք* (čʿuġekcʿvecʿinkʿ, čʿuġekcʿvinkʿ*) | չուղեկցվեցիք, չուղեկցվիք* (čʿuġekcʿvecʿikʿ, čʿuġekcʿvikʿ*) | չուղեկցվեցին, չուղեկցվին* (čʿuġekcʿvecʿin, čʿuġekcʿvin*) | |
| subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | չուղեկցվեմ (čʿuġekcʿvem) | չուղեկցվես (čʿuġekcʿves) | չուղեկցվի (čʿuġekcʿvi) | չուղեկցվենք (čʿuġekcʿvenkʿ) | չուղեկցվեք (čʿuġekcʿvekʿ) | չուղեկցվեն (čʿuġekcʿven) | |
| past | չուղեկցվեի (čʿuġekcʿvei) | չուղեկցվեիր (čʿuġekcʿveir) | չուղեկցվեր (čʿuġekcʿver) | չուղեկցվեինք (čʿuġekcʿveinkʿ) | չուղեկցվեիք (čʿuġekcʿveikʿ) | չուղեկցվեին (čʿuġekcʿvein) | |
| conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| future | չեմ ուղեկցվի (čʿem uġekcʿvi) | չես ուղեկցվի (čʿes uġekcʿvi) | չի ուղեկցվի (čʿi uġekcʿvi) | չենք ուղեկցվի (čʿenkʿ uġekcʿvi) | չեք ուղեկցվի (čʿekʿ uġekcʿvi) | չեն ուղեկցվի (čʿen uġekcʿvi) | |
| past | չէի ուղեկցվի (čʿēi uġekcʿvi) | չէիր ուղեկցվի (čʿēir uġekcʿvi) | չէր ուղեկցվի (čʿēr uġekcʿvi) | չէինք ուղեկցվի (čʿēinkʿ uġekcʿvi) | չէիք ուղեկցվի (čʿēikʿ uġekcʿvi) | չէին ուղեկցվի (čʿēin uġekcʿvi) | |
| imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
| — | մի՛ ուղեկցվիր, մի՛ ուղեկցվի* (mí uġekcʿvir, mí uġekcʿvi*) | — | — | մի՛ ուղեկցվեք, մի՛ ուղեկցվեցեք** (mí uġekcʿvekʿ, mí uġekcʿvecʿekʿ**) | — | ||
| *colloquial **dated | |||||||
declension of the nominalized infinitive, u-type, inanimate (Eastern Armenian)
| singular (singulare tantum) | ||||
|---|---|---|---|---|
| nominative | ուղեկցվել (uġekcʿvel) | |||
| dative | ուղեկցվելու (uġekcʿvelu) | |||
| ablative | ուղեկցվելուց (uġekcʿvelucʿ) | |||
| instrumental | ուղեկցվելով (uġekcʿvelov) | |||
| locative | ուղեկցվելում (uġekcʿvelum) | |||
| definite forms | ||||
| nominative | ուղեկցվելը/ուղեկցվելն (uġekcʿvelə/uġekcʿveln) | |||
| dative | ուղեկցվելուն (uġekcʿvelun) | |||
| 1st person possessive forms (my) | ||||
| nominative | ուղեկցվելս (uġekcʿvels) | |||
| dative | ուղեկցվելուս (uġekcʿvelus) | |||
| ablative | ուղեկցվելուցս (uġekcʿvelucʿs) | |||
| instrumental | ուղեկցվելովս (uġekcʿvelovs) | |||
| locative | ուղեկցվելումս (uġekcʿvelums) | |||
| 2nd person possessive forms (your) | ||||
| nominative | ուղեկցվելդ (uġekcʿveld) | |||
| dative | ուղեկցվելուդ (uġekcʿvelud) | |||
| ablative | ուղեկցվելուցդ (uġekcʿvelucʿd) | |||
| instrumental | ուղեկցվելովդ (uġekcʿvelovd) | |||
| locative | ուղեկցվելումդ (uġekcʿvelumd) | |||
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.