պոռոտաբանել
Armenian
Etymology
From պոռոտաբան (poṙotaban).
Pronunciation
- (Eastern Armenian, standard) IPA(key): [pɔrɔtɑbɑˈnɛl]
- (Western Armenian, standard) IPA(key): [bɔɾɔdɑpʰɑˈnɛl]
Inflection
plain -el conjugation (Eastern Armenian)
| infinitive | պոռոտաբանել (poṙotabanel) | imperfective converb | պոռոտաբանում (poṙotabanum) | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| passive | — | simultaneous converb | պոռոտաբանելիս (poṙotabanelis) | ||||
| causative | — | perfective converb | պոռոտաբանել (poṙotabanel) | ||||
| aorist stem | պոռոտաբան- (poṙotaban-) | future converb I | պոռոտաբանելու (poṙotabanelu) | ||||
| resultative participle | պոռոտաբանած (poṙotabanac) | future converb II | պոռոտաբանելիք (poṙotabanelikʿ) | ||||
| subject participle | պոռոտաբանող (poṙotabanoł) | connegative converb | պոռոտաբանի (poṙotabani) | ||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | պոռոտաբանում եմ (poṙotabanum em) | պոռոտաբանում ես (poṙotabanum es) | պոռոտաբանում է (poṙotabanum ē) | պոռոտաբանում ենք (poṙotabanum enkʿ) | պոռոտաբանում եք (poṙotabanum ekʿ) | պոռոտաբանում են (poṙotabanum en) | |
| past imperfective | պոռոտաբանում էի (poṙotabanum ēi) | պոռոտաբանում էիր (poṙotabanum ēir) | պոռոտաբանում էր (poṙotabanum ēr) | պոռոտաբանում էինք (poṙotabanum ēinkʿ) | պոռոտաբանում էիք (poṙotabanum ēikʿ) | պոռոտաբանում էին (poṙotabanum ēin) | |
| future | պոռոտաբանելու եմ (poṙotabanelu em) | պոռոտաբանելու ես (poṙotabanelu es) | պոռոտաբանելու է (poṙotabanelu ē) | պոռոտաբանելու ենք (poṙotabanelu enkʿ) | պոռոտաբանելու եք (poṙotabanelu ekʿ) | պոռոտաբանելու են (poṙotabanelu en) | |
| past future | պոռոտաբանելու էի (poṙotabanelu ēi) | պոռոտաբանելու էիր (poṙotabanelu ēir) | պոռոտաբանելու էր (poṙotabanelu ēr) | պոռոտաբանելու էինք (poṙotabanelu ēinkʿ) | պոռոտաբանելու էիք (poṙotabanelu ēikʿ) | պոռոտաբանելու էին (poṙotabanelu ēin) | |
| present perfect | պոռոտաբանել եմ (poṙotabanel em) | պոռոտաբանել ես (poṙotabanel es) | պոռոտաբանել է (poṙotabanel ē) | պոռոտաբանել ենք (poṙotabanel enkʿ) | պոռոտաբանել եք (poṙotabanel ekʿ) | պոռոտաբանել են (poṙotabanel en) | |
| pluperfect | պոռոտաբանել էի (poṙotabanel ēi) | պոռոտաբանել էիր (poṙotabanel ēir) | պոռոտաբանել էր (poṙotabanel ēr) | պոռոտաբանել էինք (poṙotabanel ēinkʿ) | պոռոտաբանել էիք (poṙotabanel ēikʿ) | պոռոտաբանել էին (poṙotabanel ēin) | |
| aorist (past perfective) | պոռոտաբանեցի, պոռոտաբանի* (poṙotabanecʿi, poṙotabani*) | պոռոտաբանեցիր, պոռոտաբանիր* (poṙotabanecʿir, poṙotabanir*) | պոռոտաբանեց (poṙotabanecʿ) | պոռոտաբանեցինք, պոռոտաբանինք* (poṙotabanecʿinkʿ, poṙotabaninkʿ*) | պոռոտաբանեցիք, պոռոտաբանիք* (poṙotabanecʿikʿ, poṙotabanikʿ*) | պոռոտաբանեցին, պոռոտաբանին* (poṙotabanecʿin, poṙotabanin*) | |
| subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | պոռոտաբանեմ (poṙotabanem) | պոռոտաբանես (poṙotabanes) | պոռոտաբանի (poṙotabani) | պոռոտաբանենք (poṙotabanenkʿ) | պոռոտաբանեք (poṙotabanekʿ) | պոռոտաբանեն (poṙotabanen) | |
| past | պոռոտաբանեի (poṙotabanei) | պոռոտաբանեիր (poṙotabaneir) | պոռոտաբաներ (poṙotabaner) | պոռոտաբանեինք (poṙotabaneinkʿ) | պոռոտաբանեիք (poṙotabaneikʿ) | պոռոտաբանեին (poṙotabanein) | |
| conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| future | կպոռոտաբանեմ (kpoṙotabanem) | կպոռոտաբանես (kpoṙotabanes) | կպոռոտաբանի (kpoṙotabani) | կպոռոտաբանենք (kpoṙotabanenkʿ) | կպոռոտաբանեք (kpoṙotabanekʿ) | կպոռոտաբանեն (kpoṙotabanen) | |
| past | կպոռոտաբանեի (kpoṙotabanei) | կպոռոտաբանեիր (kpoṙotabaneir) | կպոռոտաբաներ (kpoṙotabaner) | կպոռոտաբանեինք (kpoṙotabaneinkʿ) | կպոռոտաբանեիք (kpoṙotabaneikʿ) | կպոռոտաբանեին (kpoṙotabanein) | |
| imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
| — | պոռոտաբանի՛ր, պոռոտաբանի՛* (poṙotabanír, poṙotabaní*) | — | — | պոռոտաբանե՛ք, պոռոտաբանեցե՛ք** (poṙotabanékʿ, poṙotabanecʿékʿ**) | — | ||
| *colloquial **dated | |||||||
plain -el negative conjugation (Eastern Armenian)
| infinitive | չպոռոտաբանել (čʿpoṙotabanel) | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| resultative participle | չպոռոտաբանած (čʿpoṙotabanac) | ||||||
| subject participle | չպոռոտաբանող (čʿpoṙotabanoł) | ||||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | չեմ պոռոտաբանում (čʿem poṙotabanum) | չես պոռոտաբանում (čʿes poṙotabanum) | չի պոռոտաբանում (čʿi poṙotabanum) | չենք պոռոտաբանում (čʿenkʿ poṙotabanum) | չեք պոռոտաբանում (čʿekʿ poṙotabanum) | չեն պոռոտաբանում (čʿen poṙotabanum) | |
| past imperfective | չէի պոռոտաբանում (čʿēi poṙotabanum) | չէիր պոռոտաբանում (čʿēir poṙotabanum) | չէր պոռոտաբանում (čʿēr poṙotabanum) | չէինք պոռոտաբանում (čʿēinkʿ poṙotabanum) | չէիք պոռոտաբանում (čʿēikʿ poṙotabanum) | չէին պոռոտաբանում (čʿēin poṙotabanum) | |
| future | չեմ պոռոտաբանելու (čʿem poṙotabanelu) | չես պոռոտաբանելու (čʿes poṙotabanelu) | չի պոռոտաբանելու (čʿi poṙotabanelu) | չենք պոռոտաբանելու (čʿenkʿ poṙotabanelu) | չեք պոռոտաբանելու (čʿekʿ poṙotabanelu) | չեն պոռոտաբանելու (čʿen poṙotabanelu) | |
| past future | չէի պոռոտաբանելու (čʿēi poṙotabanelu) | չէիր պոռոտաբանելու (čʿēir poṙotabanelu) | չէր պոռոտաբանելու (čʿēr poṙotabanelu) | չէինք պոռոտաբանելու (čʿēinkʿ poṙotabanelu) | չէիք պոռոտաբանելու (čʿēikʿ poṙotabanelu) | չէին պոռոտաբանելու (čʿēin poṙotabanelu) | |
| present perfect | չեմ պոռոտաբանել (čʿem poṙotabanel) | չես պոռոտաբանել (čʿes poṙotabanel) | չի պոռոտաբանել (čʿi poṙotabanel) | չենք պոռոտաբանել (čʿenkʿ poṙotabanel) | չեք պոռոտաբանել (čʿekʿ poṙotabanel) | չեն պոռոտաբանել (čʿen poṙotabanel) | |
| pluperfect | չէի պոռոտաբանել (čʿēi poṙotabanel) | չէիր պոռոտաբանել (čʿēir poṙotabanel) | չէր պոռոտաբանել (čʿēr poṙotabanel) | չէինք պոռոտաբանել (čʿēinkʿ poṙotabanel) | չէիք պոռոտաբանել (čʿēikʿ poṙotabanel) | չէին պոռոտաբանել (čʿēin poṙotabanel) | |
| aorist (past perfective) | չպոռոտաբանեցի, չպոռոտաբանի* (čʿpoṙotabanecʿi, čʿpoṙotabani*) | չպոռոտաբանեցիր, չպոռոտաբանիր* (čʿpoṙotabanecʿir, čʿpoṙotabanir*) | չպոռոտաբանեց (čʿpoṙotabanecʿ) | չպոռոտաբանեցինք, չպոռոտաբանինք* (čʿpoṙotabanecʿinkʿ, čʿpoṙotabaninkʿ*) | չպոռոտաբանեցիք, չպոռոտաբանիք* (čʿpoṙotabanecʿikʿ, čʿpoṙotabanikʿ*) | չպոռոտաբանեցին, չպոռոտաբանին* (čʿpoṙotabanecʿin, čʿpoṙotabanin*) | |
| subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | չպոռոտաբանեմ (čʿpoṙotabanem) | չպոռոտաբանես (čʿpoṙotabanes) | չպոռոտաբանի (čʿpoṙotabani) | չպոռոտաբանենք (čʿpoṙotabanenkʿ) | չպոռոտաբանեք (čʿpoṙotabanekʿ) | չպոռոտաբանեն (čʿpoṙotabanen) | |
| past | չպոռոտաբանեի (čʿpoṙotabanei) | չպոռոտաբանեիր (čʿpoṙotabaneir) | չպոռոտաբաներ (čʿpoṙotabaner) | չպոռոտաբանեինք (čʿpoṙotabaneinkʿ) | չպոռոտաբանեիք (čʿpoṙotabaneikʿ) | չպոռոտաբանեին (čʿpoṙotabanein) | |
| conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| future | չեմ պոռոտաբանի (čʿem poṙotabani) | չես պոռոտաբանի (čʿes poṙotabani) | չի պոռոտաբանի (čʿi poṙotabani) | չենք պոռոտաբանի (čʿenkʿ poṙotabani) | չեք պոռոտաբանի (čʿekʿ poṙotabani) | չեն պոռոտաբանի (čʿen poṙotabani) | |
| past | չէի պոռոտաբանի (čʿēi poṙotabani) | չէիր պոռոտաբանի (čʿēir poṙotabani) | չէր պոռոտաբանի (čʿēr poṙotabani) | չէինք պոռոտաբանի (čʿēinkʿ poṙotabani) | չէիք պոռոտաբանի (čʿēikʿ poṙotabani) | չէին պոռոտաբանի (čʿēin poṙotabani) | |
| imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
| — | մի՛ պոռոտաբանիր, մի՛ պոռոտաբանի* (mí poṙotabanir, mí poṙotabani*) | — | — | մի՛ պոռոտաբանեք, մի՛ պոռոտաբանեցեք** (mí poṙotabanekʿ, mí poṙotabanecʿekʿ**) | — | ||
| *colloquial **dated | |||||||
declension of the nominalized infinitive, u-type, inanimate (Eastern Armenian)
| singular (singulare tantum) | ||||
|---|---|---|---|---|
| nominative | պոռոտաբանել (poṙotabanel) | |||
| dative | պոռոտաբանելու (poṙotabanelu) | |||
| ablative | պոռոտաբանելուց (poṙotabanelucʿ) | |||
| instrumental | պոռոտաբանելով (poṙotabanelov) | |||
| locative | պոռոտաբանելում (poṙotabanelum) | |||
| definite forms | ||||
| nominative | պոռոտաբանելը/պոռոտաբանելն (poṙotabanelə/poṙotabaneln) | |||
| dative | պոռոտաբանելուն (poṙotabanelun) | |||
| 1st person possessive forms (my) | ||||
| nominative | պոռոտաբանելս (poṙotabanels) | |||
| dative | պոռոտաբանելուս (poṙotabanelus) | |||
| ablative | պոռոտաբանելուցս (poṙotabanelucʿs) | |||
| instrumental | պոռոտաբանելովս (poṙotabanelovs) | |||
| locative | պոռոտաբանելումս (poṙotabanelums) | |||
| 2nd person possessive forms (your) | ||||
| nominative | պոռոտաբանելդ (poṙotabaneld) | |||
| dative | պոռոտաբանելուդ (poṙotabanelud) | |||
| ablative | պոռոտաբանելուցդ (poṙotabanelucʿd) | |||
| instrumental | պոռոտաբանելովդ (poṙotabanelovd) | |||
| locative | պոռոտաբանելումդ (poṙotabanelumd) | |||
Synonyms
- պոռոտախոսել (poṙotaxosel)
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.