պոռոտախոսել
Armenian
Etymology
From պոռոտախոս (poṙotaxos).
Pronunciation
- (Eastern Armenian, standard) IPA(key): [pɔrɔtɑχɔˈsɛl]
- (Western Armenian, standard) IPA(key): [bɔɾɔdɑχɔˈsɛl]
Verb
պոռոտախոսել • (poṙotaxosel) (traditional orthography spelling պոռոտախօսել)
Inflection
plain -el conjugation (Eastern Armenian)
| infinitive | պոռոտախոսել (poṙotaxosel) | imperfective converb | պոռոտախոսում (poṙotaxosum) | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| passive | — | simultaneous converb | պոռոտախոսելիս (poṙotaxoselis) | ||||
| causative | — | perfective converb | պոռոտախոսել (poṙotaxosel) | ||||
| aorist stem | պոռոտախոս- (poṙotaxos-) | future converb I | պոռոտախոսելու (poṙotaxoselu) | ||||
| resultative participle | պոռոտախոսած (poṙotaxosac) | future converb II | պոռոտախոսելիք (poṙotaxoselikʿ) | ||||
| subject participle | պոռոտախոսող (poṙotaxosoł) | connegative converb | պոռոտախոսի (poṙotaxosi) | ||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | պոռոտախոսում եմ (poṙotaxosum em) | պոռոտախոսում ես (poṙotaxosum es) | պոռոտախոսում է (poṙotaxosum ē) | պոռոտախոսում ենք (poṙotaxosum enkʿ) | պոռոտախոսում եք (poṙotaxosum ekʿ) | պոռոտախոսում են (poṙotaxosum en) | |
| past imperfective | պոռոտախոսում էի (poṙotaxosum ēi) | պոռոտախոսում էիր (poṙotaxosum ēir) | պոռոտախոսում էր (poṙotaxosum ēr) | պոռոտախոսում էինք (poṙotaxosum ēinkʿ) | պոռոտախոսում էիք (poṙotaxosum ēikʿ) | պոռոտախոսում էին (poṙotaxosum ēin) | |
| future | պոռոտախոսելու եմ (poṙotaxoselu em) | պոռոտախոսելու ես (poṙotaxoselu es) | պոռոտախոսելու է (poṙotaxoselu ē) | պոռոտախոսելու ենք (poṙotaxoselu enkʿ) | պոռոտախոսելու եք (poṙotaxoselu ekʿ) | պոռոտախոսելու են (poṙotaxoselu en) | |
| past future | պոռոտախոսելու էի (poṙotaxoselu ēi) | պոռոտախոսելու էիր (poṙotaxoselu ēir) | պոռոտախոսելու էր (poṙotaxoselu ēr) | պոռոտախոսելու էինք (poṙotaxoselu ēinkʿ) | պոռոտախոսելու էիք (poṙotaxoselu ēikʿ) | պոռոտախոսելու էին (poṙotaxoselu ēin) | |
| present perfect | պոռոտախոսել եմ (poṙotaxosel em) | պոռոտախոսել ես (poṙotaxosel es) | պոռոտախոսել է (poṙotaxosel ē) | պոռոտախոսել ենք (poṙotaxosel enkʿ) | պոռոտախոսել եք (poṙotaxosel ekʿ) | պոռոտախոսել են (poṙotaxosel en) | |
| pluperfect | պոռոտախոսել էի (poṙotaxosel ēi) | պոռոտախոսել էիր (poṙotaxosel ēir) | պոռոտախոսել էր (poṙotaxosel ēr) | պոռոտախոսել էինք (poṙotaxosel ēinkʿ) | պոռոտախոսել էիք (poṙotaxosel ēikʿ) | պոռոտախոսել էին (poṙotaxosel ēin) | |
| aorist (past perfective) | պոռոտախոսեցի, պոռոտախոսի* (poṙotaxosecʿi, poṙotaxosi*) | պոռոտախոսեցիր, պոռոտախոսիր* (poṙotaxosecʿir, poṙotaxosir*) | պոռոտախոսեց (poṙotaxosecʿ) | պոռոտախոսեցինք, պոռոտախոսինք* (poṙotaxosecʿinkʿ, poṙotaxosinkʿ*) | պոռոտախոսեցիք, պոռոտախոսիք* (poṙotaxosecʿikʿ, poṙotaxosikʿ*) | պոռոտախոսեցին, պոռոտախոսին* (poṙotaxosecʿin, poṙotaxosin*) | |
| subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | պոռոտախոսեմ (poṙotaxosem) | պոռոտախոսես (poṙotaxoses) | պոռոտախոսի (poṙotaxosi) | պոռոտախոսենք (poṙotaxosenkʿ) | պոռոտախոսեք (poṙotaxosekʿ) | պոռոտախոսեն (poṙotaxosen) | |
| past | պոռոտախոսեի (poṙotaxosei) | պոռոտախոսեիր (poṙotaxoseir) | պոռոտախոսեր (poṙotaxoser) | պոռոտախոսեինք (poṙotaxoseinkʿ) | պոռոտախոսեիք (poṙotaxoseikʿ) | պոռոտախոսեին (poṙotaxosein) | |
| conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| future | կպոռոտախոսեմ (kpoṙotaxosem) | կպոռոտախոսես (kpoṙotaxoses) | կպոռոտախոսի (kpoṙotaxosi) | կպոռոտախոսենք (kpoṙotaxosenkʿ) | կպոռոտախոսեք (kpoṙotaxosekʿ) | կպոռոտախոսեն (kpoṙotaxosen) | |
| past | կպոռոտախոսեի (kpoṙotaxosei) | կպոռոտախոսեիր (kpoṙotaxoseir) | կպոռոտախոսեր (kpoṙotaxoser) | կպոռոտախոսեինք (kpoṙotaxoseinkʿ) | կպոռոտախոսեիք (kpoṙotaxoseikʿ) | կպոռոտախոսեին (kpoṙotaxosein) | |
| imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
| — | պոռոտախոսի՛ր, պոռոտախոսի՛* (poṙotaxosír, poṙotaxosí*) | — | — | պոռոտախոսե՛ք, պոռոտախոսեցե՛ք** (poṙotaxosékʿ, poṙotaxosecʿékʿ**) | — | ||
| *colloquial **dated | |||||||
plain -el negative conjugation (Eastern Armenian)
| infinitive | չպոռոտախոսել (čʿpoṙotaxosel) | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| resultative participle | չպոռոտախոսած (čʿpoṙotaxosac) | ||||||
| subject participle | չպոռոտախոսող (čʿpoṙotaxosoł) | ||||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | չեմ պոռոտախոսում (čʿem poṙotaxosum) | չես պոռոտախոսում (čʿes poṙotaxosum) | չի պոռոտախոսում (čʿi poṙotaxosum) | չենք պոռոտախոսում (čʿenkʿ poṙotaxosum) | չեք պոռոտախոսում (čʿekʿ poṙotaxosum) | չեն պոռոտախոսում (čʿen poṙotaxosum) | |
| past imperfective | չէի պոռոտախոսում (čʿēi poṙotaxosum) | չէիր պոռոտախոսում (čʿēir poṙotaxosum) | չէր պոռոտախոսում (čʿēr poṙotaxosum) | չէինք պոռոտախոսում (čʿēinkʿ poṙotaxosum) | չէիք պոռոտախոսում (čʿēikʿ poṙotaxosum) | չէին պոռոտախոսում (čʿēin poṙotaxosum) | |
| future | չեմ պոռոտախոսելու (čʿem poṙotaxoselu) | չես պոռոտախոսելու (čʿes poṙotaxoselu) | չի պոռոտախոսելու (čʿi poṙotaxoselu) | չենք պոռոտախոսելու (čʿenkʿ poṙotaxoselu) | չեք պոռոտախոսելու (čʿekʿ poṙotaxoselu) | չեն պոռոտախոսելու (čʿen poṙotaxoselu) | |
| past future | չէի պոռոտախոսելու (čʿēi poṙotaxoselu) | չէիր պոռոտախոսելու (čʿēir poṙotaxoselu) | չէր պոռոտախոսելու (čʿēr poṙotaxoselu) | չէինք պոռոտախոսելու (čʿēinkʿ poṙotaxoselu) | չէիք պոռոտախոսելու (čʿēikʿ poṙotaxoselu) | չէին պոռոտախոսելու (čʿēin poṙotaxoselu) | |
| present perfect | չեմ պոռոտախոսել (čʿem poṙotaxosel) | չես պոռոտախոսել (čʿes poṙotaxosel) | չի պոռոտախոսել (čʿi poṙotaxosel) | չենք պոռոտախոսել (čʿenkʿ poṙotaxosel) | չեք պոռոտախոսել (čʿekʿ poṙotaxosel) | չեն պոռոտախոսել (čʿen poṙotaxosel) | |
| pluperfect | չէի պոռոտախոսել (čʿēi poṙotaxosel) | չէիր պոռոտախոսել (čʿēir poṙotaxosel) | չէր պոռոտախոսել (čʿēr poṙotaxosel) | չէինք պոռոտախոսել (čʿēinkʿ poṙotaxosel) | չէիք պոռոտախոսել (čʿēikʿ poṙotaxosel) | չէին պոռոտախոսել (čʿēin poṙotaxosel) | |
| aorist (past perfective) | չպոռոտախոսեցի, չպոռոտախոսի* (čʿpoṙotaxosecʿi, čʿpoṙotaxosi*) | չպոռոտախոսեցիր, չպոռոտախոսիր* (čʿpoṙotaxosecʿir, čʿpoṙotaxosir*) | չպոռոտախոսեց (čʿpoṙotaxosecʿ) | չպոռոտախոսեցինք, չպոռոտախոսինք* (čʿpoṙotaxosecʿinkʿ, čʿpoṙotaxosinkʿ*) | չպոռոտախոսեցիք, չպոռոտախոսիք* (čʿpoṙotaxosecʿikʿ, čʿpoṙotaxosikʿ*) | չպոռոտախոսեցին, չպոռոտախոսին* (čʿpoṙotaxosecʿin, čʿpoṙotaxosin*) | |
| subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | չպոռոտախոսեմ (čʿpoṙotaxosem) | չպոռոտախոսես (čʿpoṙotaxoses) | չպոռոտախոսի (čʿpoṙotaxosi) | չպոռոտախոսենք (čʿpoṙotaxosenkʿ) | չպոռոտախոսեք (čʿpoṙotaxosekʿ) | չպոռոտախոսեն (čʿpoṙotaxosen) | |
| past | չպոռոտախոսեի (čʿpoṙotaxosei) | չպոռոտախոսեիր (čʿpoṙotaxoseir) | չպոռոտախոսեր (čʿpoṙotaxoser) | չպոռոտախոսեինք (čʿpoṙotaxoseinkʿ) | չպոռոտախոսեիք (čʿpoṙotaxoseikʿ) | չպոռոտախոսեին (čʿpoṙotaxosein) | |
| conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| future | չեմ պոռոտախոսի (čʿem poṙotaxosi) | չես պոռոտախոսի (čʿes poṙotaxosi) | չի պոռոտախոսի (čʿi poṙotaxosi) | չենք պոռոտախոսի (čʿenkʿ poṙotaxosi) | չեք պոռոտախոսի (čʿekʿ poṙotaxosi) | չեն պոռոտախոսի (čʿen poṙotaxosi) | |
| past | չէի պոռոտախոսի (čʿēi poṙotaxosi) | չէիր պոռոտախոսի (čʿēir poṙotaxosi) | չէր պոռոտախոսի (čʿēr poṙotaxosi) | չէինք պոռոտախոսի (čʿēinkʿ poṙotaxosi) | չէիք պոռոտախոսի (čʿēikʿ poṙotaxosi) | չէին պոռոտախոսի (čʿēin poṙotaxosi) | |
| imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
| — | մի՛ պոռոտախոսիր, մի՛ պոռոտախոսի* (mí poṙotaxosir, mí poṙotaxosi*) | — | — | մի՛ պոռոտախոսեք, մի՛ պոռոտախոսեցեք** (mí poṙotaxosekʿ, mí poṙotaxosecʿekʿ**) | — | ||
| *colloquial **dated | |||||||
declension of the nominalized infinitive, u-type, inanimate (Eastern Armenian)
| singular (singulare tantum) | ||||
|---|---|---|---|---|
| nominative | պոռոտախոսել (poṙotaxosel) | |||
| dative | պոռոտախոսելու (poṙotaxoselu) | |||
| ablative | պոռոտախոսելուց (poṙotaxoselucʿ) | |||
| instrumental | պոռոտախոսելով (poṙotaxoselov) | |||
| locative | պոռոտախոսելում (poṙotaxoselum) | |||
| definite forms | ||||
| nominative | պոռոտախոսելը/պոռոտախոսելն (poṙotaxoselə/poṙotaxoseln) | |||
| dative | պոռոտախոսելուն (poṙotaxoselun) | |||
| 1st person possessive forms (my) | ||||
| nominative | պոռոտախոսելս (poṙotaxosels) | |||
| dative | պոռոտախոսելուս (poṙotaxoselus) | |||
| ablative | պոռոտախոսելուցս (poṙotaxoselucʿs) | |||
| instrumental | պոռոտախոսելովս (poṙotaxoselovs) | |||
| locative | պոռոտախոսելումս (poṙotaxoselums) | |||
| 2nd person possessive forms (your) | ||||
| nominative | պոռոտախոսելդ (poṙotaxoseld) | |||
| dative | պոռոտախոսելուդ (poṙotaxoselud) | |||
| ablative | պոռոտախոսելուցդ (poṙotaxoselucʿd) | |||
| instrumental | պոռոտախոսելովդ (poṙotaxoselovd) | |||
| locative | պոռոտախոսելումդ (poṙotaxoselumd) | |||
Synonyms
- պոռոտաբանել (poṙotabanel)
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.