սովորեցնել
Armenian
Alternative forms
- սորվեցնել (sorvecʿnel) — Western Armenian
Etymology
From Old Armenian սովորեցուցանեմ (sovorecʿucʿanem).
Pronunciation
- (Eastern Armenian, standard) IPA(key): [sɔvɔɾɛt͡sʰˈnɛl]
- (Western Armenian, standard) IPA(key): [sɔvɔɾɛt͡sʰəˈnɛl]
Verb
սովորեցնել • (sovorecʿnel)
Inflection
causative conjugation (Eastern Armenian)
| infinitive | սովորեցնել (sovorecʿnel) | imperfective converb | սովորեցնում (sovorecʿnum) | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| passive | սովորեցվել (sovorecʿvel) | simultaneous converb | սովորեցնելիս (sovorecʿnelis) | ||||
| causative | — | perfective converb | սովորեցրել (sovorecʿrel) | ||||
| aorist stem | սովորեցր- (sovorecʿr-) | future converb I | սովորեցնելու (sovorecʿnelu) | ||||
| resultative participle | սովորեցրած (sovorecʿrac) | future converb II | սովորեցնելիք (sovorecʿnelikʿ) | ||||
| subject participle | սովորեցնող (sovorecʿnoġ) | connegative converb | սովորեցնի (sovorecʿni) | ||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | սովորեցնում եմ (sovorecʿnum em) | սովորեցնում ես (sovorecʿnum es) | սովորեցնում է (sovorecʿnum ē) | սովորեցնում ենք (sovorecʿnum enkʿ) | սովորեցնում եք (sovorecʿnum ekʿ) | սովորեցնում են (sovorecʿnum en) | |
| past imperfective | սովորեցնում էի (sovorecʿnum ēi) | սովորեցնում էիր (sovorecʿnum ēir) | սովորեցնում էր (sovorecʿnum ēr) | սովորեցնում էինք (sovorecʿnum ēinkʿ) | սովորեցնում էիք (sovorecʿnum ēikʿ) | սովորեցնում էին (sovorecʿnum ēin) | |
| future | սովորեցնելու եմ (sovorecʿnelu em) | սովորեցնելու ես (sovorecʿnelu es) | սովորեցնելու է (sovorecʿnelu ē) | սովորեցնելու ենք (sovorecʿnelu enkʿ) | սովորեցնելու եք (sovorecʿnelu ekʿ) | սովորեցնելու են (sovorecʿnelu en) | |
| past future | սովորեցնելու էի (sovorecʿnelu ēi) | սովորեցնելու էիր (sovorecʿnelu ēir) | սովորեցնելու էր (sovorecʿnelu ēr) | սովորեցնելու էինք (sovorecʿnelu ēinkʿ) | սովորեցնելու էիք (sovorecʿnelu ēikʿ) | սովորեցնելու էին (sovorecʿnelu ēin) | |
| present perfect | սովորեցրել եմ (sovorecʿrel em) | սովորեցրել ես (sovorecʿrel es) | սովորեցրել է (sovorecʿrel ē) | սովորեցրել ենք (sovorecʿrel enkʿ) | սովորեցրել եք (sovorecʿrel ekʿ) | սովորեցրել են (sovorecʿrel en) | |
| pluperfect | սովորեցրել էի (sovorecʿrel ēi) | սովորեցրել էիր (sovorecʿrel ēir) | սովորեցրել էր (sovorecʿrel ēr) | սովորեցրել էինք (sovorecʿrel ēinkʿ) | սովորեցրել էիք (sovorecʿrel ēikʿ) | սովորեցրել էին (sovorecʿrel ēin) | |
| aorist (past perfective) | սովորեցրի, սովորեցրեցի* (sovorecʿri, sovorecʿrecʿi*) | սովորեցրիր, սովորեցրեցիր* (sovorecʿrir, sovorecʿrecʿir*) | սովորեցրեց (sovorecʿrecʿ) | սովորեցրինք, սովորեցրեցինք* (sovorecʿrinkʿ, sovorecʿrecʿinkʿ*) | սովորեցրիք, սովորեցրեցիք* (sovorecʿrikʿ, sovorecʿrecʿikʿ*) | սովորեցրին, սովորեցրեցին* (sovorecʿrin, sovorecʿrecʿin*) | |
| subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | սովորեցնեմ (sovorecʿnem) | սովորեցնես (sovorecʿnes) | սովորեցնի (sovorecʿni) | սովորեցնենք (sovorecʿnenkʿ) | սովորեցնեք (sovorecʿnekʿ) | սովորեցնեն (sovorecʿnen) | |
| past | սովորեցնեի (sovorecʿnei) | սովորեցնեիր (sovorecʿneir) | սովորեցներ (sovorecʿner) | սովորեցնեինք (sovorecʿneinkʿ) | սովորեցնեիք (sovorecʿneikʿ) | սովորեցնեին (sovorecʿnein) | |
| conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| future | կսովորեցնեմ (ksovorecʿnem) | կսովորեցնես (ksovorecʿnes) | կսովորեցնի (ksovorecʿni) | կսովորեցնենք (ksovorecʿnenkʿ) | կսովորեցնեք (ksovorecʿnekʿ) | կսովորեցնեն (ksovorecʿnen) | |
| past | կսովորեցնեի (ksovorecʿnei) | կսովորեցնեիր (ksovorecʿneir) | կսովորեցներ (ksovorecʿner) | կսովորեցնեինք (ksovorecʿneinkʿ) | կսովորեցնեիք (ksovorecʿneikʿ) | կսովորեցնեին (ksovorecʿnein) | |
| imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
| — | սովորեցրո՛ւ, սովորեցրա՛* (sovorecʿrú, sovorecʿrá*) | — | — | սովորեցրե՛ք (sovorecʿrékʿ) | — | ||
| *colloquial | |||||||
causative negative conjugation (Eastern Armenian)
| infinitive | չսովորեցնել (čʿsovorecʿnel) | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| resultative participle | չսովորեցրած (čʿsovorecʿrac) | ||||||
| subject participle | չսովորեցնող (čʿsovorecʿnoġ) | ||||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | չեմ սովորեցնում (čʿem sovorecʿnum) | չես սովորեցնում (čʿes sovorecʿnum) | չի սովորեցնում (čʿi sovorecʿnum) | չենք սովորեցնում (čʿenkʿ sovorecʿnum) | չեք սովորեցնում (čʿekʿ sovorecʿnum) | չեն սովորեցնում (čʿen sovorecʿnum) | |
| past imperfective | չէի սովորեցնում (čʿēi sovorecʿnum) | չէիր սովորեցնում (čʿēir sovorecʿnum) | չէր սովորեցնում (čʿēr sovorecʿnum) | չէինք սովորեցնում (čʿēinkʿ sovorecʿnum) | չէիք սովորեցնում (čʿēikʿ sovorecʿnum) | չէին սովորեցնում (čʿēin sovorecʿnum) | |
| future | չեմ սովորեցնելու (čʿem sovorecʿnelu) | չես սովորեցնելու (čʿes sovorecʿnelu) | չի սովորեցնելու (čʿi sovorecʿnelu) | չենք սովորեցնելու (čʿenkʿ sovorecʿnelu) | չեք սովորեցնելու (čʿekʿ sovorecʿnelu) | չեն սովորեցնելու (čʿen sovorecʿnelu) | |
| past future | չէի սովորեցնելու (čʿēi sovorecʿnelu) | չէիր սովորեցնելու (čʿēir sovorecʿnelu) | չէր սովորեցնելու (čʿēr sovorecʿnelu) | չէինք սովորեցնելու (čʿēinkʿ sovorecʿnelu) | չէիք սովորեցնելու (čʿēikʿ sovorecʿnelu) | չէին սովորեցնելու (čʿēin sovorecʿnelu) | |
| present perfect | չեմ սովորեցրել (čʿem sovorecʿrel) | չես սովորեցրել (čʿes sovorecʿrel) | չի սովորեցրել (čʿi sovorecʿrel) | չենք սովորեցրել (čʿenkʿ sovorecʿrel) | չեք սովորեցրել (čʿekʿ sovorecʿrel) | չեն սովորեցրել (čʿen sovorecʿrel) | |
| pluperfect | չէի սովորեցրել (čʿēi sovorecʿrel) | չէիր սովորեցրել (čʿēir sovorecʿrel) | չէր սովորեցրել (čʿēr sovorecʿrel) | չէինք սովորեցրել (čʿēinkʿ sovorecʿrel) | չէիք սովորեցրել (čʿēikʿ sovorecʿrel) | չէին սովորեցրել (čʿēin sovorecʿrel) | |
| aorist (past perfective) | չսովորեցրի, չսովորեցրեցի* (čʿsovorecʿri, čʿsovorecʿrecʿi*) | չսովորեցրիր, չսովորեցրեցիր* (čʿsovorecʿrir, čʿsovorecʿrecʿir*) | չսովորեցրեց (čʿsovorecʿrecʿ) | չսովորեցրինք, չսովորեցրեցինք* (čʿsovorecʿrinkʿ, čʿsovorecʿrecʿinkʿ*) | չսովորեցրիք, չսովորեցրեցիք* (čʿsovorecʿrikʿ, čʿsovorecʿrecʿikʿ*) | չսովորեցրին, չսովորեցրեցին* (čʿsovorecʿrin, čʿsovorecʿrecʿin*) | |
| subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | չսովորեցնեմ (čʿsovorecʿnem) | չսովորեցնես (čʿsovorecʿnes) | չսովորեցնի (čʿsovorecʿni) | չսովորեցնենք (čʿsovorecʿnenkʿ) | չսովորեցնեք (čʿsovorecʿnekʿ) | չսովորեցնեն (čʿsovorecʿnen) | |
| past | չսովորեցնեի (čʿsovorecʿnei) | չսովորեցնեիր (čʿsovorecʿneir) | չսովորեցներ (čʿsovorecʿner) | չսովորեցնեինք (čʿsovorecʿneinkʿ) | չսովորեցնեիք (čʿsovorecʿneikʿ) | չսովորեցնեին (čʿsovorecʿnein) | |
| conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| future | չեմ սովորեցնի (čʿem sovorecʿni) | չես սովորեցնի (čʿes sovorecʿni) | չի սովորեցնի (čʿi sovorecʿni) | չենք սովորեցնի (čʿenkʿ sovorecʿni) | չեք սովորեցնի (čʿekʿ sovorecʿni) | չեն սովորեցնի (čʿen sovorecʿni) | |
| past | չէի սովորեցնի (čʿēi sovorecʿni) | չէիր սովորեցնի (čʿēir sovorecʿni) | չէր սովորեցնի (čʿēr sovorecʿni) | չէինք սովորեցնի (čʿēinkʿ sovorecʿni) | չէիք սովորեցնի (čʿēikʿ sovorecʿni) | չէին սովորեցնի (čʿēin sovorecʿni) | |
| imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
| — | մի՛ սովորեցրու, մի՛ սովորեցրա* (mí sovorecʿru, mí sovorecʿra*) | — | — | մի՛ սովորեցրեք (mí sovorecʿrekʿ) | — | ||
| *colloquial | |||||||
declension of the nominalized infinitive, u-type, inanimate (Eastern Armenian)
| singular (singulare tantum) | ||||
|---|---|---|---|---|
| nominative | սովորեցնել (sovorecʿnel) | |||
| dative | սովորեցնելու (sovorecʿnelu) | |||
| ablative | սովորեցնելուց (sovorecʿnelucʿ) | |||
| instrumental | սովորեցնելով (sovorecʿnelov) | |||
| locative | սովորեցնելում (sovorecʿnelum) | |||
| definite forms | ||||
| nominative | սովորեցնելը/սովորեցնելն (sovorecʿnelə/sovorecʿneln) | |||
| dative | սովորեցնելուն (sovorecʿnelun) | |||
| 1st person possessive forms (my) | ||||
| nominative | սովորեցնելս (sovorecʿnels) | |||
| dative | սովորեցնելուս (sovorecʿnelus) | |||
| ablative | սովորեցնելուցս (sovorecʿnelucʿs) | |||
| instrumental | սովորեցնելովս (sovorecʿnelovs) | |||
| locative | սովորեցնելումս (sovorecʿnelums) | |||
| 2nd person possessive forms (your) | ||||
| nominative | սովորեցնելդ (sovorecʿneld) | |||
| dative | սովորեցնելուդ (sovorecʿnelud) | |||
| ablative | սովորեցնելուցդ (sovorecʿnelucʿd) | |||
| instrumental | սովորեցնելովդ (sovorecʿnelovd) | |||
| locative | սովորեցնելումդ (sovorecʿnelumd) | |||
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.