սորվեցնել
Armenian
Pronunciation
- (Western Armenian, standard) IPA(key): [soɾvet͡sʰəˈnel]
Conjugation
causative conjugation (Western Armenian)
| infinitive | սորվեցնել (sorvecʿnel) | evidential participle | սորվեցուցեր (sorvecʿucʿer) | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| passive | սորվեցուիլ (sorvecʿuil) | future converb 1 | սորվեցնելու (sorvecʿnelu) | ||||
| causative | — | future converb 2 | սորվեցնելիք (sorvecʿnelikʿ) | ||||
| aorist stem | սորվեցուց- (sorvecʿucʿ-) | connegative converb (present) | սորվեցներ (sorvecʿner) | ||||
| resultative participle | սորվեցուցած (sorvecʿucʿac) | connegative converb (past imperfect) | սորվեցներ (sorvecʿner) | ||||
| subject participle | սորվեցնող (sorvecʿnoġ) | ||||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դուն | ան | մենք | դուք | անոնք | |
| present | կը սորվեցնեմ (kə sorvecʿnem) | կը սորվեցնես (kə sorvecʿnes) | կը սորվեցնէ (kə sorvecʿnē) | կը սորվեցնենք (kə sorvecʿnenkʿ) | կը սորվեցնէք (kə sorvecʿnēkʿ) | կը սորվեցնեն (kə sorvecʿnen) | |
| past imperfective | կը սորվեցնէի (kə sorvecʿnēi) | կը սորվեցնէիր (kə sorvecʿnēir) | կը սորվեցնէր (kə sorvecʿnēr) | կը սորվեցնէինք (kə sorvecʿnēinkʿ) | կը սորվեցնէիք (kə sorvecʿnēikʿ) | կը սորվեցնէին (kə sorvecʿnēin) | |
| future | պիտի սորվեցնեմ (piti sorvecʿnem) | պիտի սորվեցնես (piti sorvecʿnes) | պիտի սորվեցնէ (piti sorvecʿnē) | պիտի սորվեցնենք (piti sorvecʿnenkʿ) | պիտի սորվեցնէք (piti sorvecʿnēkʿ) | պիտի սորվեցնեն (piti sorvecʿnen) | |
| past future | պիտի սորվեցնէի (piti sorvecʿnēi) | պիտի սորվեցնէիր (piti sorvecʿnēir) | պիտի սորվեցնէր (piti sorvecʿnēr) | պիտի սորվեցնէինք (piti sorvecʿnēinkʿ) | պիտի սորվեցնէիք (piti sorvecʿnēikʿ) | պիտի սորվեցնէին (piti sorvecʿnēin) | |
| present perfect (non-evidential) | սորվեցուցած եմ (sorvecʿucʿac em) | սորվեցուցած ես (sorvecʿucʿac es) | սորվեցուցած է (sorvecʿucʿac ē) | սորվեցուցած ենք (sorvecʿucʿac enkʿ) | սորվեցուցած էք (sorvecʿucʿac ēkʿ) | սորվեցուցած են (sorvecʿucʿac en) | |
| pluperfect (non-evidential) | սորվեցուցած էի (sorvecʿucʿac ēi) | սորվեցուցած էիր (sorvecʿucʿac ēir) | սորվեցուցած էր (sorvecʿucʿac ēr) | սորվեցուցած էինք (sorvecʿucʿac ēinkʿ) | սորվեցուցած էիք (sorvecʿucʿac ēikʿ) | սորվեցուցած էին (sorvecʿucʿac ēin) | |
| present perfect (evidential) | սորվեցուցեր եմ (sorvecʿucʿer em) | սորվեցուցեր ես (sorvecʿucʿer es) | սորվեցուցեր է (sorvecʿucʿer ē) | սորվեցուցեր ենք (sorvecʿucʿer enkʿ) | սորվեցուցեր էք (sorvecʿucʿer ēkʿ) | սորվեցուցեր են (sorvecʿucʿer en) | |
| pluperfect (evidential) | սորվեցուցեր էի (sorvecʿucʿer ēi) | սորվեցուցեր էիր (sorvecʿucʿer ēir) | սորվեցուցեր էր (sorvecʿucʿer ēr) | սորվեցուցեր էինք (sorvecʿucʿer ēinkʿ) | սորվեցուցեր էիք (sorvecʿucʿer ēikʿ) | սորվեցուցեր էին (sorvecʿucʿer ēin) | |
| aorist (past perfective) | սորվեցուցի (sorvecʿucʿi) | սորվեցուցիր (sorvecʿucʿir) | սորվեցուց (sorvecʿucʿ) | սորվեցուցինք (sorvecʿucʿinkʿ) | սորվեցուցիք (sorvecʿucʿikʿ) | սորվեցուցին (sorvecʿucʿin) | |
| subjunctive | ես | դուն | ան | մենք | դուք | անոնք | |
| present | սորվեցնեմ (sorvecʿnem) | սորվեցնես (sorvecʿnes) | սորվեցնէ (sorvecʿnē) | սորվեցնենք (sorvecʿnenkʿ) | սորվեցնէք (sorvecʿnēkʿ) | սորվեցնեն (sorvecʿnen) | |
| past | սորվեցնէի (sorvecʿnēi) | սորվեցնէիր (sorvecʿnēir) | սորվեցնէր (sorvecʿnēr) | սորվեցնէինք (sorvecʿnēinkʿ) | սորվեցնէիք (sorvecʿnēikʿ) | սորվեցնէին (sorvecʿnēin) | |
| imperative | — | (դուն) | — | — | (դուք) | — | |
| — | սորվեցո՛ւր (sorvecʿúr) | — | — | սորվեցուցէ՛ք (sorvecʿucʿḗkʿ) | — | ||
causative negative conjugation (Western Armenian)
| infinitive | չսորվեցնել (čʿsorvecʿnel) | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| resultative participle | չսորվեցուցած (čʿsorvecʿucʿac) | ||||||
| subject participle | չսորվեցնող (čʿsorvecʿnoġ) | ||||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դուն | ան | մենք | դուք | անոնք | |
| present | չեմ սորվեցներ (čʿem sorvecʿner) | չես սորվեցներ (čʿes sorvecʿner) | չի սորվեցներ (čʿi sorvecʿner) | չենք սորվեցներ (čʿenkʿ sorvecʿner) | չէք սորվեցներ (čʿēkʿ sorvecʿner) | չեն սորվեցներ (čʿen sorvecʿner) | |
| past imperfective | չէի սորվեցներ (čʿēi sorvecʿner) | չէիր սորվեցներ (čʿēir sorvecʿner) | չէր սորվեցներ (čʿēr sorvecʿner) | չէինք սորվեցներ (čʿēinkʿ sorvecʿner) | չէիք սորվեցներ (čʿēikʿ sorvecʿner) | չէին սորվեցներ (čʿēin sorvecʿner) | |
| future | պիտի չսորվեցնեմ (piti čʿsorvecʿnem) | պիտի չսորվեցնես (piti čʿsorvecʿnes) | պիտի չսորվեցնէ (piti čʿsorvecʿnē) | պիտի չսորվեցնենք (piti čʿsorvecʿnenkʿ) | պիտի չսորվեցնէք (piti čʿsorvecʿnēkʿ) | պիտի չսորվեցնեն (piti čʿsorvecʿnen) | |
| past future | պիտի չսորվեցնէի (piti čʿsorvecʿnēi) | պիտի չսորվեցնէիր (piti čʿsorvecʿnēir) | պիտի չսորվեցնէր (piti čʿsorvecʿnēr) | պիտի չսորվեցնէինք (piti čʿsorvecʿnēinkʿ) | պիտի չսորվեցնէիք (piti čʿsorvecʿnēikʿ) | պիտի չսորվեցնէին (piti čʿsorvecʿnēin) | |
| present perfect (non-evidential) | չեմ սորվեցուցած (čʿem sorvecʿucʿac) | չես սորվեցուցած (čʿes sorvecʿucʿac) | չէ սորվեցուցած (čʿē sorvecʿucʿac) | չենք սորվեցուցած (čʿenkʿ sorvecʿucʿac) | չէք սորվեցուցած (čʿēkʿ sorvecʿucʿac) | չեն սորվեցուցած (čʿen sorvecʿucʿac) | |
| pluperfect (non-evidential) | չէի սորվեցուցած (čʿēi sorvecʿucʿac) | չէիր սորվեցուցած (čʿēir sorvecʿucʿac) | չէր սորվեցուցած (čʿēr sorvecʿucʿac) | չէինք սորվեցուցած (čʿēinkʿ sorvecʿucʿac) | չէիք սորվեցուցած (čʿēikʿ sorvecʿucʿac) | չէին սորվեցուցած (čʿēin sorvecʿucʿac) | |
| present perfect (evidential) | չեմ սորվեցուցեր (čʿem sorvecʿucʿer) | չես սորվեցուցեր (čʿes sorvecʿucʿer) | չէ սորվեցուցեր (čʿē sorvecʿucʿer) | չենք սորվեցուցեր (čʿenkʿ sorvecʿucʿer) | չէք սորվեցուցեր (čʿēkʿ sorvecʿucʿer) | չեն սորվեցուցեր (čʿen sorvecʿucʿer) | |
| pluperfect (evidential) | չէի սորվեցուցեր (čʿēi sorvecʿucʿer) | չէիր սորվեցուցեր (čʿēir sorvecʿucʿer) | չէր սորվեցուցեր (čʿēr sorvecʿucʿer) | չէինք սորվեցուցեր (čʿēinkʿ sorvecʿucʿer) | չէիք սորվեցուցեր (čʿēikʿ sorvecʿucʿer) | չէին սորվեցուցեր (čʿēin sorvecʿucʿer) | |
| aorist (past perfective) | չսորվեցուցի (čʿsorvecʿucʿi) | չսորվեցուցիր (čʿsorvecʿucʿir) | չսորվեցուց (čʿsorvecʿucʿ) | չսորվեցուցինք (čʿsorvecʿucʿinkʿ) | չսորվեցուցիք (čʿsorvecʿucʿikʿ) | չսորվեցուցին (čʿsorvecʿucʿin) | |
| subjunctive | ես | դուն | ան | մենք | դուք | անոնք | |
| present | չսորվեցնեմ (čʿsorvecʿnem) | չսորվեցնես (čʿsorvecʿnes) | չսորվեցնէ (čʿsorvecʿnē) | չսորվեցնենք (čʿsorvecʿnenkʿ) | չսորվեցնէք (čʿsorvecʿnēkʿ) | չսորվեցնեն (čʿsorvecʿnen) | |
| past | չսորվեցնէի (čʿsorvecʿnēi) | չսորվեցնէիր (čʿsorvecʿnēir) | չսորվեցնէր (čʿsorvecʿnēr) | չսորվեցնէինք (čʿsorvecʿnēinkʿ) | չսորվեցնէիք (čʿsorvecʿnēikʿ) | չսորվեցնէին (čʿsorvecʿnēin) | |
| imperative | — | (դուն) | — | — | (դուք) | — | |
| — | մի՛ սորվեցներ (mí sorvecʿner) | — | — | մի՛ սորվեցնէք (mí sorvecʿnēkʿ) | — | ||
declension of the nominalized infinitive, u-type, inanimate (Western Armenian)
| singular (singulare tantum) | ||||
|---|---|---|---|---|
| nominative | սորվեցնել (sorvecʿnel) | |||
| dative | սորվեցնելու (sorvecʿnelu) | |||
| ablative | սորվեցնելէ (sorvecʿnelē) | |||
| instrumental | սորվեցնելով (sorvecʿnelov) | |||
| definite forms | ||||
| nominative | սորվեցնելը/սորվեցնելն (sorvecʿnelə/sorvecʿneln) | |||
| dative | սորվեցնելուն (sorvecʿnelun) | |||
| ablative | սորվեցնելէն (sorvecʿnelēn) | |||
| instrumental | սորվեցնելովը/սորվեցնելովն (sorvecʿnelovə/sorvecʿnelovn) | |||
| 1st person possessive forms (my) | ||||
| nominative | սորվեցնելս (sorvecʿnels) | |||
| dative | սորվեցնելուս (sorvecʿnelus) | |||
| ablative | սորվեցնելէս (sorvecʿnelēs) | |||
| instrumental | սորվեցնելովս (sorvecʿnelovs) | |||
| 2nd person possessive forms (your) | ||||
| nominative | սորվեցնելդ (sorvecʿneld) | |||
| dative | սորվեցնելուդ (sorvecʿnelud) | |||
| ablative | սորվեցնելէդ (sorvecʿnelēd) | |||
| instrumental | սորվեցնելովդ (sorvecʿnelovd) | |||
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.